Cédéčka jsou s námi již téměř 40 let
Dnešní možnosti uložení hudby jsou zdánlivě nekonečné. Spotify, Youtub ...
Hip-hopová legenda The Roots vydala první album Organix už v roce 1993. Teprve čtvrtá deska Things Fall Apart z roku 1999 jim ale přinesla patřičné uznání. Dá se říci, že hlavně díky ní jsou dnes známí i mimo okruhy posluchačů rapu.
Album doprovodilo hned pět obalů. Každý z nich měl podobu černobílé fotografie a znázorňoval moment lidského utrpení. Jako nejslavnější se dochoval cover, na kterém je zachycen okamžik z afroamerického hnutí za občanská práva. Snímek pochází z newyorského Brooklynu. Na fotce jsou vidět dva černošští teenageři, které pronásleduje policejní jednotka. Jeden z nich má ruku zaťatou v pěst a ostřížím pohledem sleduje přes rameno policisty, kteří ho pronásledují. Druhá z nich je dívka v bílých šatech, která má na tváři čirou hrůzu a snaží se utéci do bezpečí.
Působivé jsou ale i ostatní covery. Jeden z nich zachycuje vybombardovaný kostel. Na dalším je bezvládně ležící ruka zavražděného mafiánského kápa Joea Masserii, který byl zastřelen uprostřed karetní partie a ještě po smrti mezi prsty svíral pikové eso. Následuje detail plačícího dítěte. Jeho autorem je americký fotograf Peter Turnely a detail chlapce se slzami zachytil v somálském městě Baidoa během občanské války. Poslední obal desky tvoří záběr z roku 1937 v Šanghaji. Na fotce sedí dítě uprostřed ruin bývalého nádraží, které bylo zničeno během čínsko-japonské války.
Možná vás překvapí, že původně měl album Things Fall Apart uvést kreslený obal, na kterém The Roots a Puff Daddy hrají na dně oceánu. Jenže ilustrace se nikomu z vydavatelství nelíbila. Přizvali proto designéra Kennyho Gravillise, aby přišel s novým konceptem. Gravillis spolupracoval mimo jiné s Mary J. Blige, Usherem nebo Erykah Badu. Pro album The Roots se inspiroval výtvarným pojetím a typografií klasického jazzového vydavatelství Blue Note Records. Zároveň chtěl v nastupujícím novém tisíciletí připomenout hrůzy, které lidstvo zažívalo v 20. století.
Kapela souhlasila a Gravillis se vydal do Bettmannova archivu v Los Angeles, kde jsou archivovány miliony slavných reportážních a dokumentárních fotografií. Vytipoval si zde čtyřicítku působivých snímků. Z něj pak chtěl společně s The Roots vybrat jeden, který se stane obalem desky Things Fall Apart. Jenže narazili na problém – nemohli si vybrat. Proto vzniklo obalů hned pět. Dnes už je jasné, že to byla správná volba.
Dnešní možnosti uložení hudby jsou zdánlivě nekonečné. Spotify, Youtub ...
Délka hudebního CD činí 74 minut. Zajímá vás, proč se výrobce nerozhod ...
Zní vinylová deska lépe než cédéčko? Přesně tuto otázku občas slýchává ...