Ekonomové rádi upozorňují na to, že Čína je největší trh na světě. Teď se otevřela cesta do Říše středu i pro nezávislé muzikanty.
Čínský internet je specifický tím, že má na všechno své vlastní sítě. Namísto Google používají Baidu, namísto Facebooku mají QQ a jako místní náhrada za Messenger nebo WhatsApp slouží aplikace WeChat. Určitě vás proto nepřekvapí, že i na hudbu mají Číňané své vlastní platformy.
Kde si Číňané pouští muziku?
Největší čínská hudební aplikace se jmenuje KuGou. Soustředí se na střední proud a naleznete zde nepřeberné množství interpretů, funkcí i uživatelů. Těch aktivních je zde skoro 500 milionů. Podobně funguje čínská dvojka KuWo. Zaměřuje se hlavně na karaoke, ale má také velkou sekci pro DJe. Trojici největších sítí uzavírá QQ Music. Ta cílí více na mladé městské posluchače, takže tady najdete méně tucáren a více experimentální tvorby.
Dostat se na čínské hudební servery ale není nic jednoduchého. Například KuGou si z českého obchodu Google Play vůbec nestáhnete. Pokud se na něj chcete přeci jen podívat a máte alespoň trochu technického ducha, můžete se k němu dostat přes virtuální síť VPN. Přehledný návod, jak na to, si můžete přečíst třeba zde. QQ Music sice lze stáhnout, ale hned narazíte na omezení i obrovskou jazykovou bariéru. Kromě toho se není vůbec lehké zorientovat v odlišných žánrech a mezi hvězdnými interprety, o nichž jste v životě neslyšeli.
Jak se dostat legálně na čínské sítě?
Distribuci v Číně začaly nedávno nabízet západní společnosti TuneCore nebo CD Baby, které fungují jako digitální vydavatelství pro nezávislé kapely. Uzavřely smlouvu s čínskou společností Tencent, která vlastní výše zmíněné největší hudební platformy. I vy tak můžete snadno nabídnout svou tvorbu v Číně, a to jednoduše a podle pravidel.
Propojení nezávislé západní hudby a čínského trhu je zatím absolutní novinka, a tak vyvstává spousta otazníků. Například nejsou známé žádné podrobnosti o cenzuře. Odborníci ale předpokládají, že i lehce kontroverzní hudbu čínští cenzoři rychle stopnou. Pokud proto plánujete, že zde vypustíte své horrorcoreové nahrávky, počítejte raději dopředu s tím, že online dlouho nevydrží.
Stejně tak čas teprve ukáže, jestli má expanze na východ pro muzikanty vůbec smysl. Je pravda, že hudba hovoří univerzálním jazykem, a že by to stálo za pokus. Jelikož se ale brány do Číny pro západní muzikanty teprve otevírají, na odpověď, jestli je to nafouknutá bublina, nebo skvělá příležitost, jak si najít fanoušky z druhého konce světa, budeme si muset ještě pár měsíců počkat.